Pod Skansenem

Okolice


Największym skarbem Białowieży jest Puszcza Białowieska. Region ten obfituje w szereg atrakcji turystycznych poczynając od samej przyrody i jej walorów, a kończąc na regionalnej architekturze i folklorze.

Miejsce to jest idealne dla każdego kto pragnie kontaktu z dziką przyrodą. Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment ostatniego na niżu Europy lasu naturalnego, o cechach lasu pierwotnego. Jest to las wielowiekowy i wielogatunkowy, o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i niespotykanym bogactwie świata roślin, grzybów i zwierząt.

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr – największy ssak Europy. To tutaj rozpoczęto w 1929 roku proces przywracania naturze gatunku, któremu groziło wymarcie. Obecnie w Puszczy Białowieskiej występuje najliczniejsza populacja wolnościowa na świecie. Musimy jednak pamiętać, że w obecnych warunkach przyrodniczych żubry nie są w stanie egzystować bez specjalnej ochrony i opieki człowieka. Wciąż są gatunkiem chronionym o najwyższym priorytecie.

 Białowieski Park Narodowy - na każdym odwiedzającym wywiera niezapomniane wrażenia. Dobrze przygotowana infrastruktura turystyczna Parku: szlaki piesze i rowerowe, liczne miejsca odpoczynku, wieże widokowe i tarasy widokowe, kładki, ścieżki i tablice edukacyjne ułatwiają kontakt z dziką przyrodą, pozwalając zaobserwować leśnych mieszkańców, a przy odrobinie szczęścia spotkać się "oko w oko" z królem Puszczy - żubrem.

Inne atrakcje regionu:

- Miejsce Mocy - leśna ścieżka edukacyjna,

- Rezerwat Pokazowy Żubrów,

- Dworek Gubernatora Grodzieńskiego,

- Park pałacowy z rzadkimi okazami drzew (XIX w)

- Skansen Architektury Drewnianej Ludności Rosyjskiej Podlasia,

- Carska Rezydencja Myśliwska,

- Gospodarcza brama pałacowa z XIX wieku.